Poznań: konferencja przedsiębiorców katolickich o roli wiary w biznesie

Poniższy artykuł pochodzi ze strony redakcji Onet. Link do źródła: https://poznan.onet.pl

W Polsce rośnie zainteresowanie budowaniem biznesu w oparciu o katolicki system wartości – przekonują organizatorzy Konferencji Przedsiębiorców Katolickich “Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”. Wydarzenie potrwa do soboty w Poznaniu.

W Polsce rośnie zainteresowanie budowaniem biznesu w oparciu o katolicki system wartości - przekonują organizatorzy Konferencji Przedsiębiorców Katolickich "Bóg, Rodzina, Firma, Hojność". Wydarzenie potrwa do soboty w Poznaniu.
W Polsce rośnie zainteresowanie budowaniem biznesu w oparciu o katolicki system wartości

Dwudniowa konferencja odbywa się po raz trzeci. Spotykają się na niej właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, oraz przedstawiciele organizacji działających w środowisku ludzi biznesu w Polsce i na świecie. Wydarzenie ma inspirować do wdrażania zasad wiary w firmie, społeczeństwie i w kulturze.

Dwudniowa konferencja odbywa się po raz trzeci. Spotykają się na niej właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, oraz przedstawiciele organizacji działających w środowisku ludzi biznesu w Polsce i na świecie. Wydarzenie ma inspirować do wdrażania zasad wiary w firmie, społeczeństwie i w kulturze.

– Jest coraz więcej przedsiębiorców, którzy szukają odniesienia i uzasadnienia do swojego działania w tym najwyższym punkcie, jakim są: Pan Bóg, Pismo Święte i Kościół. W trakcie konferencji zainteresowani mogą się dowiedzieć, co Bóg mówi na temat prowadzenia biznesu i do jakiej działalności zachęca – powiedział współorganizator wydarzenia ks. Rafał Ostrowski.

Jak dodał, hierarchię wartości, która powinna być bliska każdemu przedsiębiorcy, przypomina tytuł konferencji. – Na pierwszym miejscu w jego życiu powinien być Pan Bóg, na drugim rodzina – by nie tracić relacji z najbliższymi, kiedy pochłania go praca. Później jest firma, która jest podporządkowana Bożemu Prawu i – hojność, bo przedsiębiorca musi być otwarty w swoich działaniach na innych ludzi – powiedział.

W tym roku tematyka prelekcji i dyskusji w sposób szczególny dotykać będzie uczciwości, dylematów sumienia i walki wewnętrznej, jaką niejednokrotnie przechodzi przedsiębiorca.

– Interesuje nas zarówno uczciwość wewnętrzna, podejmowanie decyzji zgodnych z własnym sumieniem, jak i rozpatrywane w tym kontekście relacje między firmami oraz między przedsiębiorcami i innymi ludźmi – powiedział ks. Ostrowski.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będzie też tzw. ekonomia komunii, promowana przez ogólnoświatowy Ruch Focolari. Zgodnie z założeniami tej koncepcji, przedsiębiorcy po zapewnieniu sprawiedliwej zapłaty dla siebie i pracowników, oraz po odłożeniu środków na dalszy rozwój biznesu, dzielą się z zyskiem ze wspólnotą. Takie środki są przeznaczane m.in. na pomoc potrzebującym.

Współorganizatorem konferencji jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent w archidiecezji poznańskiej.

Ks. Ostrowski podkreślił, że rosnące struktury tego duszpasterstwa do jeszcze jeden dowód na coraz większe zainteresowanie kwestiami wiary w prowadzeniu biznesu. – Przez bardzo długi czas Talent to było jedno duszpasterstwo w Krakowie. W ostatnich kilku latach to dzieło dynamicznie rozchodzi się na całą Polskę; w tej chwili to już są dziesiątki punktów w całym kraju – powiedział.

Patronem honorowym Konferencji Przedsiębiorców Katolickich “Bóg, Rodzina, Firma, Hojność” jest metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Data pierwotnej publikacji: 3.11.2017